Świat "za murami"

 

Klasztor s. Klarysek w Nowym Sączu
 
Historia Starego Sącza, klasztoru sióstr klarysek i kościoła Trójcy Przenajświętszej ściśle łączy się z osobą świętej Kingi (1234 - 1292). Stary Sącz powstał co prawda nieco wcześniej, być może za czasów Bolesława Chrobrego, ale pierwszą zanotowaną datą jest rok 1257. Wtedy to książę Bolesław Wstydliwy przekazał na własność żonie, księżnej Kindze Ziemię Sądecką.
Druga ważną datą dla tego miasta jest rok 1280, w którym Kinga ufundowała dwa klasztory: klarysek i franciszkanów. Prawie równocześnie, bo w 1285 roku rozpoczęła się budowa kościoła Trójcy Przenajświętszej,   który konsekrowano w 1332 roku. Liczne pożary sprawiły, że był on wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Zachował jednak charakter budowli gotyckiej o czym świadczy bryła świątyni oraz żebrowo - krzyżowe sklepienie prezbiterium i kaplicy pod chórem.
Barokowy ołtarz główny oraz przylegające do niego ołtarze boczne, z końca XVII wieku są dziełem włoskiego artysty Baltazara Fontany. Obraz w ołtarzu głównym przedstawia Trójcę Przenajświętszą w otoczeniu świętych, wśród których jest też Kinga, a ołtarze boczne poświęcone są św. Klarze i św. Antoniemu. Warto zwrócić również uwagę na malowidła z XVII wieku, na drzwiach do zakrystii, przedstawiające ceny z życia Świętej.
W nawie znajdują się późnorenesansowe ołtarze (XVII w.): Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych i Świętej Kingi.
Ozdobą świątyni jest unikalna ambona z 1671 roku, z bogatą dekoracją rzeźbiarską przedstawiającą drzewo genealogiczne Chrystusa i Jego Matki.
Pod chórem znajduje się tablica informująca, że została tutaj pochowana Królowa Jadwiga, żona Władysława Łokietka, a matka Kazimierza Wielkiego, która po śmierci męża resztę życia spędziła w tutejszym klasztorze.
Bezpośrednio do kościoła przylega kaplica św. Kingi z XIV w., oddzielona ręcznie kutą kratą pochodzącą z XVIII wieku.
W kaplicy piękna, wyzłocona figura Świętej wykonana z drzewa lipowego w 1470 r. stoi w ołtarzu. Poniżej figury umieszczona jest trumienka z relikwiami św. Kingi.
Od południa do kościoła przylega późnorenesansowy budynek klasztoru wzniesiony na początku XVII wieku z inicjatywy kardynała Jerzego Radziwiłła. 
Na wprost furty klasztornej znajduje się „Dom Kingi”, wybudowany w 1605 roku z przeznaczeniem na mieszkanie kapelana i spowiednika klasztoru. Obecnie znajduje się w nim ekspozycja dotycząca św. Kingi, miasta oraz klasztoru. Na parterze umieszczono sklepik, w którym można nabyć pamiątki. „Dom Kingi” czynny jest od maja do końca października.
 
W sąsiedztwie klasztoru, poza murami jest cudowne źródełko z niewielką kaplicą Świętej.
Opuszczając klasztor warto obejrzeć fasadę kościoła oraz Bramę Szeklerską, ufundowaną przez Węgrów z okazji kanonizacji 16 czerwca 1999 roku, oraz fortyfikacje obronne - mur i basztę.

 Więcej informacji www.klaryski.stary.sacz.pl

 

Galeria » Klasztor s. Klarysek Nowy Sącz


on-line: 2, wizyt: 392718
Realizacja: